ÜLKEM GAZETESİ / İstanbul Üniversitesi Röportaj: Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri

ÜLKEM GAZETESİ / Proje Yönetiminde Başarısız Olma Nedenleri
3 Temmuz 2017
ÜLKEM GAZETESİ / Eğlenirken Öğrenmek İçin Bir Türk İcadı
24 Temmuz 2017

ÜLKEM GAZETESİ / İstanbul Üniversitesi Röportaj: Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ / AVCILAR KAMPÜSÜ’nde biraraya geldiğimiz “İşletme Fakültesi, Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi” ve aynı zamanda “Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi, Dekan Yardımcısı” Prof. Dr. Ergün EROĞLU ile “ULAŞTIRMA ve LOJİSTİK KONGRELERİ” hakkında çok keyifli bir röportaj yaptık, kendisine değerli paylaşımlarından dolayı ayrıca çok teşekkür ederim.

1. “Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri” hangi amaçla ve sıklıkla, nerede düzenlenir ? Katılımcı profili kimlerdir ?

Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri, İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi ile Lojistisyenler Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği kongreler serisidir. Ulaştırma ve Lojistik alanında ulusal ve uluslararası ölçekte düzenli olarak yılda ayrı iki kongre başlığında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Taşımacılık, depolama hizmetleri, tedarik zinciri yönetimi vb. temel faaliyetlerin gelişimi üzerine sektör temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede hızla gelişen lojistik sektöründe ortak bir platform kurulmuş olacaktır. Ayrıca Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri; ülkemizin küresel lojistik endeksindeki sıralamasını yükseltmek, ülkemiz ulaştırma alt yapısını çağın gereksinimlerinin üstüne taşımak gibi ana hedeflere ulaşılmasında çok değerli katkılar sağlayacaktır.

2. İlki 26-27 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan “Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi” hakkında neler söylemek istersiniz ?

Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri serisinin ilk kongresi olan Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi, sektör ile akademinin bir araya gelmesini sağlayacak bir konsepte tasarlandı. Bu bağlamda bilimsel çalışmaların sunulacağı oturumların yanısıra sektörün çözüm arayışında olduğu problemlerinin masaya yatırılacağı ve akademisyenler üzerinde sektörel bir farkındalık oluşturmak üzere kongre kapsamında çeşitli çalıştaylar yapılacaktır. Oldukça verimli geçeceğini düşündüğümüz bu çalıştaylar ile kongre süreci dışında da sektör ve akademi arası paydaşlığın geliştiğini gözlemlemeyi umuyoruz. Malumunuz olduğu üzere 1999 yılında İ.Ü. Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu ile başlayan lojistik eğitimi serüvenimiz 2015 yılında okulumuzun fakülte olması ile farklı bir boyut kazandı. Şu anda ülkemizde ilk ve tek lojistik fakültesi olarak hizmet vermekteyiz ve sektöre nitelikli işgücü kazandırmanın yanında lojistik eğitimini üst seviyelerine çıkmasında öncü rol oynayan akademisyenlerin de yetiştirilmesi konusunda sorumluluk sahibiyiz. Lojistik alanında akademisyenlerin çalışma konularının tartışılacağı bir platform oluşturmak ve bu çalışmaların süreklilik kazanmasını sağlamak noktasında fakülte olarak üzerimize görev düştüğünün farkındayız, bu bağlamda Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri serisini çok önemsiyoruz. Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresinin tam olarak bu noktada önemli katkıları olacağından eminiz.

3. “Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri” kapsamında düzenlenecek olan çalıştaylardan bahsettiniz. Bu konuyu biraz detaylandırabilir misiniz ?

Evet, Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi bünyesinde İETT ile birlikte bir çalıştay düzenliyoruz. Ulaştırma ve Kentsel Lojistik temasını taşıyan çalıştay kapsamında Akıllı Ulaşım Sistemleri, Sinyalizasyon, Güvenlik Sistemleri, Akıllı Araçlar, Trafik Yönetimi, Ulaştırma Politikaları konularında bildirilerin sunulması için akademisyelerimize bir çağrımız oldu. Bildiriler toplandıktan ve değerlendirildikten sonra sektörün de katılımları ile sayılan konular üzerine verimli olacağını düşündüğümüz bir çalıştay düzenleyeceğiz. Ayrıca kongre serimiz kapsamında önümüzdeki eğitim öğretim döneminde yıl içerisine yayacağımız ve ulaştırma ve lojistik alanında spesifik konuların tema olacağı çalıştaylarımız olacak, halihazırda bu talep ile görüşmelerimizi sürdürdüğümüz sektör temsilcileri ve çatı kuruluşları var. İlerleyen dönemde konu başlıkları netleştiğinde sizinle de paylaşacağız.

4. Günümüzde hızla gelişen ulaştırma ve lojistik alanlarında ki problemlere bulunan yenilikçi çözümler nelerdir ?

Lojistik merkezler, sürdürülebilir ve yeşil lojistik faaliyetleri, tersine lojistik faaliyetleri, kapalı döngü tedarik zinciri, lojistik süreçlerin akıllı sistemler ile desteklendiği çözümlerdir.

5. Ülkemizin stratejik konumunun önemi nedir ve küresel lojistik endeksinde hangi sıralamadadır ?

Rekabet Edebilirlik Endeksi (GCI) 2015-2016 sıralamasına göre Türkiye 4,37 puanla 51. sırada bulunmaktadır. Ülkemiz lojistik performans indeksine göre ise 3,42 puan ile yüksek orta gelirli ülkeler içerisinde 34. sırada yer almaktadır. Ülkemiz temel koridorlardan “One Belt One Road” olarak da bilinen orta koridor içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda tasarlanan demiryolu projesi ile ülkemiz rekabet avantajı sağlayacak ve projede kritik roller üstlenecektir. Bu sayede Rusya üzerinden, Kuzey Koridoru’na, İran üzerinden de, Güney Hattı’na işlerlik kazandırmak amaçlanmıştır. Proje aynı zamanda Güney Hattı’na yeni bir alternatif oluşturacağından Türkiye açısından oldukça önemlidir. Coğrafi olarak özel konumu bulunan ülkemiz proje tamamlandığında lojistik üs olma konusunda kritik bir adım daha artmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Whatsappdan yaz
Merhabalar !