ÜLKEM GAZETESİ / Eğlenirken Öğrenmek İçin Bir Türk İcadı

ÜLKEM GAZETESİ / İstanbul Üniversitesi Röportaj: Ulaştırma ve Lojistik Kongreleri
10 Temmuz 2017
ÜLKEM GAZETESİ / Bilgi Çöplüğünün İçinde Hazine Aramak
31 Temmuz 2017

ÜLKEM GAZETESİ / Eğlenirken Öğrenmek İçin Bir Türk İcadı

Değerli Matematik Öğretmenimiz Fuat BAŞ, 30 yıl boyunca “İstanbul Ümraniye Mediha Tansel İlköğretim Okulu”, “Koşuyolu Kazım İşmen Lisesi”, “Üsküdar Avni Başman İlköğretim Okulu” ve “Üsküdar Deniz İş İlköğretim Okulu”nda vermiş olduğu üstün hizmetlerin ardından emekliye ayrılarak kendini “Sosyal Sorumluluk Projeleri”ne adamıştır ve son icadı KOZALAK (Matematiksel Dört İşlem Zeka İksiri) ile topluma faydalı olabilmek adına sesini duyurmaya çalışmaktadır. Bu konuda vakit ayırıp vermiş olduğu röportajdan dolayı ise ayrıca kendisine çok teşekkür ederim.

1. KOZALAK (Matematiksel Dört İşlem Zeka İksiri) ders aracı fikri hangi ihtiyaca yönelik, nasıl doğdu ?
OECD (Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) tarafından tüm dünya çocukları arasında düzenlenen PISA yarışmalarında ülkemizin sonuncu olmasından dolayı, bir Türk öğretmen olarak çok rahatsız oldum ve eğitim adına yenilikçi birşeyler yapmaya karar verdim. Çünkü bunun sebebinin okullarımızda hala eski moda yöntemlerle eğitim verilmesi olduğuna inanıyorum. Bu eğitim öğretim teknikleri ile çağı yakalama şansımız ise maalesef yok. Çünkü, çağımızın gereksinimleri ile eğitimde vermeye çalıştıklarımız aynı değil.
Bu yüzden, bende özellikle teknolojinin içinde doğan Z kuşağı için bu çağa uygun daha modern şeylere ihtiyacımız olduğunu düşündüm ve “KOZALAK” adını verdiğim ders aracını geliştirdim. Bir Matematik Öğretmeni olarakta bu aracı tasarlarken, çocuklarımınız dört işlemi oyun oynayarak öğrenmelerini ve öğrenirkende eğlenmelerini istedim, çünkü “oyun, öğrenmenin en güzel yoludur”. Bu bakış açısı ile amacım çocuklarımızın dünya çapında yaşıtlarıyla rekabet edebilmeleri için bir adım atmaktı ve “KOZALAK” fikri böylece doğmuş oldu.

2. Bu projede hangi hedef kitle için, nasıl bir fayda sağlanması bekleniyor ?
Aslında hedef kitlem 7’den 77’ye herkestir. Ancak öncelik olarak ise, 7-12 yaş grubudur. Çünkü, geleceğimiz bizlerin ellerinde şekillenecek olan çocuklarımızla oluşacaktır ve yeni neslin yetişmesinde de hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu alet ile çocuklar, 4 işlemle ilgili problemleri kendinden emin bir şekilde birbirleriyle paylaşarak, konuşarak çözmeyi öğrenmektedir. “KOZALAK” çocukların üzerindeki ipi kullanarak matematik işlemi yaparken beyinlerini farklı çalışmaya zorladığı için el-göz koordinasyonunu artırmaktadır. Psikomotor beceri otokontrolünü de geliştirmektedir. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin pratik olarak zihinden yapılmasını ve bağımsız düşünülmesini sağlamaktadır. Oyun oynayıp eğlenerek daha kalıcı öğrenme sağlayan bu ders aracı ile çalışan öğrenci, beyninin hem sol hem de sağ lobunu çalıştırmaktadır. Bu yüzden bu alet, analitik algıyı, stratejik düşünmeyi, problem çözme yeteneğini, sezgisel ve yaratıcı düşünme becerisini geliştirmektedir. Ders aracı üzerinde işlem yapan öğrenci, ip ile yaptığı işlemlerin bitiminde aracın arka kısmındaki cevap anahtarında, ip ile örtüşmenin sağlandığını görüp yaptığı işlemlerin doğru olduğu kanaatine varınca başarmanın hazzını da yaşamaktadır.
Ayrıca, bu özellikleri ile “KOZALAK” Alzheimer hastalığına da şifa olabilir. Ve de ülkemizdeki sağır ve dilsiz engelli öğrencilerimizin oyun oynayarak öğrenmelerini sağlayacak bir ders aracı olarak ta kullanılabilir.

3. Yayılma planınız ne kadar sürede ve hangi kanallar üzerinden olacak ?
Görsel ve yazılı basın da değerli basın mensupları kanalıyla duyurmaya çalışıyorum. Örneğin Diriliş gazetesi muhabiri şöyle bir başlık atmıştı: “İNADINA İYİ HABER”… Milli Eğitimde ki yetkili arkadaşlar yetkileri dahilinde omuz vermeye çalışıyorlar. Onlarda biliyor ki; Dünya’daki en mutlu ve başarılı insanlar işini eğlenirken yapanlardır.
Bu arada, eğer bu proje Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi Bakanlığı işbirliği ile ele alınarak desteklenip ülkemizde ve hatta dünyada yaygınlaştırılması düşünülür ise bir çok alanda da binlerce kişiye istihdam sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Whatsappdan yaz
Merhabalar !