ÜLKEM GAZETESİ / Etkili İletişimde Diksiyonun Önemi

ÜLKEM GAZETESİ / Marmara Üniversitesi Röportaj: Proje Yönetimi
17 Nisan 2017
ÜLKEM GAZETESİ / Beykent Üniversitesi Röportaj: Yönetim’de Başarı
8 Mayıs 2017

ÜLKEM GAZETESİ / Etkili İletişimde Diksiyonun Önemi

İş hayatında başarıyı yakalamak için İŞ ODAKLI olmak kadar artık İLETİŞİM ODAKLI olmakta ön plana çıkıyor. Çünkü başarı tek başına gelmiyor, takım olmayı öğrendiğimizde geliyor. Takım çalışmalarında da ETKİN İLETİŞİM YÖNETİMİ, işin birlikte planlanması ve gerçekleştirilmesi süreçlerinde büyük rol oynuyor. İşte bu noktada, hem bireylerin hemde şirketlerin iletişimin önemi, teknikleri ve sonuçları hakkında öncelikle farkındalıklarının artması gerekiyor. Farkındalığın artması sonucunda ise eğitim ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Genel olarak;
· İLETİŞİM EĞİTİMLERİ’nde “iletişimin kişiler arasındaki duygu ve düşünce alışverişi olduğundan ve doğru iletişimin ancak VERİLEN MESAJ ile ALINAN MESAJ’ın eşit olması ile ölçülebildiğinden” bahsedilir. Haricinde, 5 duyu organımıza hitap edecek şekilde “göz teması kur”; “karşı tarafı dinle”; “içinde bulunduğun havayı kokla”; “tatlı dilli ol” ve “yaşadığın duyguyu hisset” gibi bir çok taktikte verilir. Tabii bu taktiklerin sayıları “basit ve kısa cümleler kur”; “anlatımı görsel hafıza ile güçlendir”; “ilgi çekici konuş”; “güven ver” ve “tutarlı ol” gibi daha da artırılabilir.
· DİKSİYON EĞİTİMLERİ’nde “konuşma organları, diyafram, nefes, ses nasıl kullanılır”, “harfler kalın, ince nasıl telafuz edilir”, “heceler kelimelerde nasıl vurgulanır”, “cümlelere duygu nasıl aktarılır” ve “jestler, mimikler ve beden dili ile bu nasıl desteklenir” gibi uygulamalar gösterilir.
· ETKİLİ İLETİŞİMDE DİKSİYON EĞİTİMLERİ‘nde “kimle”, “neyi”, “ne zaman”, “nerede”, “neden” ve “nasıl” konuşacağımızın doğru yöntemi öğretilir. (5N+1K)
Özet olarak;
· İLETİŞİM becerilerini kazanmak için TEORİK ağırlıklı, DİKSİYON için ise PRATİK ağırlıklı çalışmak gerekir.
· İLETİŞİM kendimizi doğru bir şekilde ifade etmek için, DİKSİYON Türkçe’mizi doğru kullanmak için önemlidir.
· İLETİŞİM bir san’attır, DİKSİYON ise bir yaşam tarzıdır ve zamanla çevrenizdeki her yanlış telafuz sizi rahatsız etmeye başlar.

BAŞKENT İLETİŞİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ / DİKSİYON eğitiminde sevgili hocam CİHAN ÜNAL sözlü ve yazılı iletişimde yapılan hatalar ile ilgili şöyle der: “Farkında olmadan mutlu olmaktansa, farkında olup rahatsız olmayı tercih ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Whatsappdan yaz
Merhabalar !