ÜLKEM GAZETESİ / Yeni Mezunlar İçin Kariyer Günlerinin Önemi

ÜLKEM GAZETESİ / İş Süreçleri Yönetimi Konferansı
29 Mayıs 2017
ÜLKEM GAZETESİ / Yalın Süreç Yönetimi
12 Haziran 2017

ÜLKEM GAZETESİ / Yeni Mezunlar İçin Kariyer Günlerinin Önemi

2 Haziran Cuma günü “Marmara Üniversitesi / Göztepe Kampüsü / Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu”nda düzenlenen “1.Tekstil Mühendisliği Kariyer Günü”ne katılarak öğrenciler ile biraraya geldim. Etkinliğin temel amacı, yeni mezun olan ve önümüzdeki sene son sınıf olacak olan öğrencilerin farklı sektör temsilcileri ile yüzyüze görüşerek iletişim kurmalarını sağlamak idi.

Eğer böylesi bir etkinliğe katılıyorsak, temsil ettiğimiz firmamızı tanıtmaktan çok daha öte öğrencilere karşı başka sorumluluklarımızın da olduğunu düşünüyorum. Burada savunduğum fikir ise şudur… Eğitim hayatı ile iş hayatı peşpeşe sıralı değil, içiçe birarada ve paralel yaşanmalıdır, yani öğrenciler okurken iş dünyasını keşfetmeli çalışanlar da işleri ile uğraşırken eğitim hayatlarını sürdürmelidirler. Ancak böylece “DAHA ETKİN BİR EĞİTİM SİSTEMİ” ve “DAHA VERİMLİ BİR ÇALIŞMA MODELİ” oluşturulabilir. Aksi halde iş dünyasını görmeden öğrenmek; neyi nasıl kullanacağını bilmeden ezberlemeyi, akabinde akılda bir yerde konumlandırılamayan bilgi yığınını ve kolay unutulmasını sağlar. İşte bu yüzden yeni mezun bir genç kendindeki yetenek ve yetkinliği en iyi nerede kullanacağını bilmeden etrafında söylenen her türlü yoruma göre her yöne savrulabilir, doğru yolu bulmaya çalışırken kafa karışıklığı yaşar ve yanlış yönlendirmeler sonucu yanlış seçimler yapar. Sonuç olarak, bu da en değerli varlıklarımız olan gençlerimizin potansiyelini doğru kullanamamak demektir.

Bir Endüstri Mühendisi bakış açısıyla bu durumu şöyle yorumlamak isterim… “Eldeki mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanarak kayıbı en aza indirmek esas ise buna göre “DOĞRU KİŞİYİ DOĞRU İŞE” yönlendirmek “YENİ GENÇ NESİL KAYBI”nı en aza indirecektir.” Bunun için ise okul hayatından iş hayatına uzanan geçiş döneminde öğrencilere ışık tutacak yol göstericilere ve bu köprü vazifesini üstlenecek gönüllülere ihtiyaç vardır. İşte bu bilinçte olan ve Türkiye’de bu konuda en çok “İş Yeri Uygulaması” odaklı eğitim veren Marmara Üniversitesi tarafından davet edildiğimiz bu etkinlikte bizlerde bu yüzden o gün oradaydık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Whatsappdan yaz
Merhabalar !