ÜLKEM GAZETESİ / Doğru İş Seçimi İçin İlk 3 Adım

ÜLKEM GAZETESİ / Değişim İçin Süreç İyileştirme
20 Mart 2017
ÜLKEM GAZETESİ / İş Hayatında Başarı İçin Kişisel ve Mesleki Gelişim
3 Nisan 2017

ÜLKEM GAZETESİ / Doğru İş Seçimi İçin İlk 3 Adım

İş hayatında başarılı olmak için ilk olarak DOĞRU İŞ SEÇİMİ yapmak çok önemlidir. Bunun için ise, atacağınız ilk adımlarda yere sağlam basmanız gerekiyor.

1. ADIM: Öncelikle, sizi neyin mutlu edeceğine karar verin. Günümüzde herkesin aynı prototipte insanlar olmasına yönelik bir anlayış var ve bu anlayış bize aynı eğitimleri almamızı, aynı tip işleri seçmemizi ve hatta aynı tarz hayatları yaşamamızı mecbur kılıyor. Bu mecburiyette mutsuz insanları, mutsuz aileleri ve hatta mutsuz toplumları oluşturuyor. Oysa her bir bireyin kişiliği, zekası, yeteneği, yetkinliği, yaratıcılığı, zevkleri, değer yargıları farklı olduğu gibi gelecekteki hayalleri de farklıdır. İşte bu doğrultuda iş seçimi yapılırsa kimi para, kimi mevki, kimi saygı, kimi sevgi, kimi ise sadece huzur isteyecektir. Bunun için kendinizi iyi tanıyın, beklentilerinizi doğru tanımlayın ve böylece bu yolda ilerlerken ne zaman, nerede, ne yapmanız gerektiğine daha kolay karar verin.
· İş hayatında BAŞARILI olmak için, DOĞRU İŞ’i seçmeniz gerekiyor.
· DOĞRU İŞ’i seçmek için, sizi neyin MUTLU edeceğini bilmeniz gerekiyor.
· Çünkü MUTLU olamazsanız, BAŞARILI’da olamazsınız !

2. ADIM: Resmin bütününü görmeye çalışın. Bunun için sorgulayıcı olun, piyasayı araştırın, rakiplerinizi tanıyın ve daha bilinçli karar vermek için en başta aşağıdaki sorulara cevap bulun.
· Seçtiğiniz SEKTÖRÜN TÜRKİYE’DEKİ GELECEĞİ nedir ?
· Seçtiğiniz FİRMANIN SEKTÖRDEKİ YERİ nedir ?
· Seçtiğiniz DEPARTMANIN FİRMADAKİ ÖNEMİ nedir ?

3. ADIM: İşyerinin kurumsal bir yer olmasına önem verin. Çünkü hangi bölüm olursa olun yeni mezun bir öğrenci mesleğini tam olarak işin içindeyken öğrenir, bu yüzden iş hayatınızın ilk döneminde yanınızda daha tecrübeli bir yol göstericisinin olması yolunuzu kaybetmemeniz için çok önemlidir. Ayrıca kurumsal bir firma müşteri memnuniyeti kadar çalışan memnuniyetine de değer verir ve bu da size her daim değer katmasına neden olur.
Sonuç olarak, mezuniyet sonrası yaşanan coşkunun akebinde yapacağınız YANLIŞ BİR SEÇİM aklınızdaki hayalleriniz ve kalbinizdeki heyecanınızın sönmesine neden olurken, DOĞRU BİR SEÇİM ise doğru bir başlangıç yapmanıza neden olur ve bir işe nasıl başlarsanız o öyle gider…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Whatsappdan yaz
Merhabalar !