PERTEVNİYAL DERGİSİ / Yolu Pertevniyal’den Geçenler

KRT TV MODERN HAYAT / BÖLÜM 21: Aydın Ağaoğlu
6 Nisan 2018
METEOROLOJİNİN SESİ / YEŞİL RADYO: Program Konuğuyum
31 Aralık 2018

PERTEVNİYAL DERGİSİ / Yolu Pertevniyal’den Geçenler

Ben Bahar Yıldırım, Pertevniyal Lisesi’nden 2000 yılında mezun oldum. Hem lise yıllarında hem de mezun olduktan sonra böyle köklü bir liseden mezun olmanın ayrıcalığını hep yaşadım. İstanbul Kültür Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra dahi kendimi hep bu aileye ait hissedip “Ben Pertevniyalliyim” demekten gurur duydum. Çünkü Pertevniyal camiasından olmak sadece ben merkezli düşünmeyi değil, etrafındakilere de fayda üretmen gerektiğini, iyi insan olmayı en başta öğretiyor. İşte bu bakış açısıyla aradan geçen koskoca 18 yıldan sonra Pertevniyal Derneği çatısı altında eski mezunlarla birlikte kurduğumuz “Mentörlük Programı” ile yeni mezunlarına bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak destek olmayı görev edindik. Dileğim ise, tüm mezunların dernekteki etkinliklerde daha aktif rol oynamasıdır.

Ayrıca, bugün bu köşede yazılarımla “Yolu Pertevniyal’den Geçenler” ile buluşma şansını yakaladığım için çok mutluyum. Mezuniyetin ardından için yaptıklarımı ise bir Pertevniyalli olarak naçizane örnek olması açısından buradan paylaşmak isterim.
Üniversiteden 3’üncülük derecesiyle mezun olduktan sonra okul hayatım bitmiş olsa da eğitim hayatımın bitmemesi gerektiğine inandığım için Boğaziçi Ünv., Yıldız Teknik Ünv. ve İTÜ’de mesleki konularda uzmanlık programlarına devam ettim. Ayrıca Diksiyon, Tiyatro, Koçluk ve NLP eğitimleri alarak yönetsel yetkinliklerimi geliştirdim.

13 yıl boyunca tekstil sektöründe COLINS-LOFT markalarında “Tedarik Zinciri Yöneticiliği”, KOTON’da “Proje Yöneticiliği”, BEYMEN’de “Operasyonel Mükemmellik ve Süreç Geliştirme Müdürlüğü” yaptım ve şuanda TURCOM TEKNOLOJİ firmasında “Dijital Dönüşüm Müdürü” olarak çalışıyorum. İş hayatım boyunca onlarca projede kişisel aldığım ödüller haricinde, en son Boyner Grup olarak Dubai’de yapılan ve benim de Beymen’de Proje Yöneticisi olduğum ASİSTANIM PROJESİ ile “Dünya Perakende Ödülleri / En iyi Dijital Müşteri Deneyimi Girişimi” kategorisinde DÜNYA 1. ’lik ödülünün alınmasına katkı sağladım. Aynı zamanda, AYDIN ÜNV’de “Moda Tasarım Danışma Kurulu Üyesi”yim, Türkiye’nin İlk Teknoloji Lisesi olan TEKNOLOJİ VE İNSAN KOLEJLERİ’nde “Öğretmen ve Öğrenci Mentoru”yum ve DÜNYA GENÇLİK FEDERASYONU’nda “AR-GE Başkanı”yım.

Gönüllü olarak ise, Türkiye’de çeşitli üniversitelerde binlerce kişiye verdiğim seminerlerim, gazetelerdeki köşe yazılarım ve moderatörlüğünü yaptığım tv programlarım vasıtasıyla farklı iletişim kanalları kullanarak tecrübelerimi hem öğrencilerle hem de sektör çalışanlarıyla paylaşmayı misyon edinerek devam ediyorum. Seminer verdiğim konular arasında “Tekstil ve Moda”, “Yönetimde Başarı”, “Endüstri 4.0”, “Dijital Dönüşüm”, “Operasyonel Mükemmellik”, “Proje Yönetimi”, “Risk Yönetimi”, “Süreç İyileştirme”, “Yalın Süreç Yönetimi” ,“İnovasyon”, “Performans Yönetimi”, “Kişisel ve Mesleki Gelişim”, “Girişimcilik” vs. yer alıyor.

Son olarak, çalışma hayatımda karşılaştığım olaylardan çıkardığım sonuçları fırsatını bulmuşken iş hayatına yeni atılacaklar için aktarmak isterim…
Öncelikle sizi neyin mutlu edeceğine karar verin; kendinizi iyi tanıyın, hedeflerinizi doğru tanımlayın ve bu hedefler doğrultusunda aksiyonlar alın. Böylece ne zaman, nerede, ne yapmanız gerektiğine daha kolay karar verin. Çünkü iş hayatında başarılı olmak için doğru iş seçmeniz gerekiyor, doğru iş seçmek için de sizi neyin mutlu edeceğini bilmeniz gerekiyor, eğer mutlu olamazsanız başarılıda olamazsınız. Sonrasında her zaman resmin bütününü görmeye çalışın, bunun için araştırmacı olun ve bilinçli adımlar atın. Motivasyonunuzu hep yüksek tutun, çabuk pes etmeyin, sabırsız olmayın. Zorluklara karşı dayanıklılık gösterin, soğukkanlı olun. Stresinizi kontrol altında tutun, çabuk reaksiyon göstermeyin. Varsa hatanızı kabul edin, suçlayıcı olmayın. Çünkü önemli olan hatadan ders çıkartmak ve tekrarlamamaktır. Her zaman her şeyden şikayet etmeyin, çözüm önerileri bulun. Saygı duyun ki saygın olun. Pozitif enerji verin, negatif kişi ve olaylardan kaçının. Sabit fikirli olmayın, yaratıcı ve yenilikçi olun, farkındalık yaratın. Duygusal kararlar vermeyin, profesyonel düşünün. Güçlü iletişim için önce dinleyin, anlayın ve sonra anlatın. Görev adamı olmayın, sorumluluk ve insiyatif alın. Öğrenin, öğretin ve bilgilerinizi paylaşın. Hiçbir zaman tek başınıza kahraman olmayı istemeyin, takım çalışmasına yatkın olun. BEN değil, BİZ demeyi öğrenin. Sadece iş odaklı değil, iletişim odaklı olun. Tecrübeyi zamanla değil, yaptıklarınızla kazandığınızı unutmayın. Ve son olarak, hangi pozisyonda olursanız olun yaptığınız işi en iyi şekilde yapmaya çalışın.

Yolu Pertevniyal’den geçen herkes ile bir gün bir yerde karşılaşmak dileğiyle hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Whatsappdan yaz
Merhabalar !